Preskočiť na obsah
Prihlásiť sa

Mzdy zváračov: SK a CZ oproti DE, AT, NL, BE, NO, DK, SE, CH

Naposledy skontrolované 4. novembra 2026

Tabuľka uvádza vždy hrubú mzdu, jednotku (mesiac/hodina), rok a krajinu. Kde je oficiálna štatistika (A), je na prvom mieste; portály (C) dopĺňajú rozpätie. Prepočty na eurá zámerne nerobíme, lebo kurz sa mení. Porovnávajte radšej s mediánom danej krajiny. Spodné hranice z kolektívnych zmlúv sú v Minimálne mzdy a kolektívne zmluvy 2025–2027.

KrajinaOficiálna štatistika (A)Portály (C)Druhý zdroj, stav
SKoficiálnu sumu pre zváračov sme nezískali; priemer v spracovateľskom priemysle 1 826 €/mes. (12/2025, tradingeconomics)platy.sk: 1 324–2 686 €/mes. hrubého, 80% rozpätie, 156 respondentov, bez dátumusingle-source
CZISPV 1. pol. 2025: medián 44 183 Kč/mes. (72121 Svářeči); celoštátny medián 43 241 Kčplaty.cz: 32 012–61 674 Kč/mes.; kurzy.cz 2025 medián 46 000 Kčcross-checked
DE– (Entgeltatlas BA nedostupný)gehalt.de: medián 3 758 €/mes. (40 h), Q1–Q3 3 369–4 193 €; jobjump 2026: 44 250–44 750 €/rokC + C
ATKV minimum LG3 2 948,85 €/mes. (2026)paylab: 1 968–6 666 €/mes. (<20 resp.)minimum A, trh C
NLminimum 14,71 €/h (1. 1. 2026)nationaleberoepengids: priemer 18,10 €/h, 2 500–3 800 €/mes. (11/2024); intropersoneel 15,67 €/hC + C
BEPC 111: 16,6564 €/h (1. 1. 2026)paylab: 2 225–4 586 €/mes. (<20 resp.)single-source
NOSSB 2025: medián 50 500 NOK/mes., priemer 51 920 NOK (7212 Sveisere, plný úväzok); 2024: medián 47 790 NOKWageIndicator 2026: začiatok 26 395–44 744 NOK/mes.cross-checked
DKDST LONS20 2025: 49 718 DKK/mes. (vrátane dôchodku a benefitov), 352,15 DKK/odprac. hodinu; 2024: 49 627 DKKloen.dk: 49 627 DKK (2024)cross-checked
SESCB 2025: 36 800 SEK/mes. (månadslön), základná mzda 35 400 SEK; 2024: 35 900 SEK; cca 10 100 zamestnancovsambla.se: 32 700 SEK (staršie)cross-checked
CHGAV MEM minimum 2024: 3 701–4 133 CHF/mes. ×13 podľa regiónu, +300 CHF kvalifikovanílohncheck: 54 736–75 690 CHF/rok (Q1 2026); jooble 81 376 CHF/rok, 38,44 CHF/hC + B

Čo z toho vyplýva

  • V Nórsku zarába zvárač mediánovo 50 500 NOK, kým medián všetkých povolaní je 57 970 NOK (SSB 2025). Zvárač je tam teda asi o 13% pod národným mediánom. Vysokú mzdu robí krajina, nie povolanie.
  • V Česku je medián zvárača (44 183 Kč) mierne nad celoštátnym mediánom (43 241 Kč).
  • V Dánsku obsahuje štatistické číslo aj dôchodkový príspevok zamestnávateľa, preto je vyššie ako hrubá mzda na výplatnej páske.
  • Najvyššie mzdy majú TIG zvárači potrubí a offshore, najnižšie pomocní zvárači a začiatočníci. Pri NO to ukazujú triedy fagarbeider / hjelpearbeider, pozri Nórsko: lodenice, minimum, D-číslo a HMS-kort.

Čo z rozdielu zje ubytovanie, cesta, dane a agentúra: Čo zje rozdiel v mzde: ubytovanie, cesta, dane, agentúra. Mzdu podmieňuje platný certifikát podľa ISO 9606-1 – Skúška zvárača (tavné zváranie ocelí).

Rozpory medzi zdrojmi

  • SK: oficiálnu sumu pre povolanie zvárač (Trexima ISCP) sme nevedeli načítať. Rozpätie platy.sk je C a bez dátumu.
  • DE: portály sa líšia (gehalt.de ×12 ≈ 45 100 €/rok vs jobjump 44 250–44 750 €/rok). Zhodujú sa zhruba, ale ani jeden nie je oficiálny.
  • SE: SCB 36 800 SEK vs sambla 32 700 SEK; sambla je staršia a bez metodiky. Platí SCB.
  • NL: priemer 18,10 €/h (nationaleberoepengids) vs 15,67 €/h (intropersoneel) — agentúrne ponuky bývajú bližšie k minimu.
  • Inzeráty v CZ sľubujú „až 370 Kč/h netto“ a náborový bonus 30 000 Kč (jenprace.cz). Je to marketingový strop (D), nie typická mzda.

Zdroje

Zdroje